Média a svět

Miloš Zeman a červené tlačítko

16. ledna 2013 v 8:41 | Ondřej Höppner

Bulvární novinář Jan Kroupa je první, kdo to má úředně

20. května 2011 v 16:17 | Ondřej Höppner
TV Prima porušila reportáží Exekuce (z 29. 3 2011) zákon o objektivním zpravodajství (viz fotokopie níže). Jde o první případ v historii českého bulváru, kdy byla konkrétní práce konrétního novináře postavena mimo zákon. Rozhodla tak Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která je v této oblasti nejvyšší autoritou v České republice.


Autor reportáže Jan Kroupa (v logo vpravo) se tak stává prvním bulvárním novinářem v české historii, který byl za neobjektivitu napomenut odborníky a právníky, tedy: Má to písemně.


Připomeňme, že bulvární reportér Kroupa je zaměstnán kromě TV Prima také v MF Dnes, tedy novin, které se potýkají s bulvarizací a dramatickým poklesem nákladu.

V současné době je podrobeno šetření další podezření z pochybení redakce Soukromá dramata, týkající se dlouhodobého zneužívání výroků ministra spravedlnosti JUDr. Jiřího Pospíšila, a to především ve feministických kauzách. V reportážích se údajně objevují výroky ministra, které jsou učelově použity v jiném kontextu.
Redakce pořadu Soukromá dramata se tak nejméně v jednom případě dopustila tohoto vpravdě děsivého postupu, který popírá základní pravidla žurnalistiky všech žánrů.

Zde je doslovný přepis reportáže Exekuce, tedy klíčové místo, kde novinář zatajuje dotazovanému základní informace.

- začátek citace -
Otázka reportéra: "Proč vlastně v tuhle chvíli je stav takový, že soud vydá rozhodnutí a v momentě kdy ho ten rodič nedodržuje, tak místo aby to svoje rozhodnutí vymáhal po něm, tak exekuuje dítě?"

Ministr Spravedlnosti JUDr. Jiří Pospíšil: "To je opravdu podle mého názoru pochybení individuálního soudce. Soudce může ukládat rodiči, který neplní své povinnosti pokuty, může nutit oba rodiče k mediačnímu řízení,... " - konec citace-

Kroupa ministrovi zatajil, že všechny možnosti, o kterých se ministr rozpovídal, již soudce vyčerpal. Soudce tedy jednal přesně podle zákona a k odnětí dítěte přikročil k jako krajní možnosti po vyčerpání všech předchozích. Nejde tedy o individuální pohybení soudce, ale o selhání novináře, který o této skutečnosti věděl a ministrovi je neřekl, protože se "mu to nehodilo".

Jde o novinářské selhání zcela zásadního rázu (deformace reality, zneužití odpovědi v jiném kontextu, fakt, že jde o ministra spravedlnosti), a to nehledě na žánr. Podobným způsobem pracuje (kromě Kroupy v tomto konrétním případě) na českém trhu pouze týdeník Rytmus Života, považovaný za extrémní.

Novinář v tomto případě tedy buď již vnitřně zdeneroval, podlehl iluzi své moci, nebo jednal protizákoně s vědomím, že porušuje zákon. V každém případě jde ale o zneužití důvěry, kterou mu dal zaměstnavatel. Jen pro pořádek: Základní novinářská otázka zní: "Proč?".

Nová podoba stránek Malostranských novin

14. května 2011 v 22:18 | Ondřej Höppner

Najdete je na adrese www.malostranskenoviny.eu

Dnešní titulní strana Österreich

7. října 2008 v 9:51 | Ondřej Höppner
Takhle zpracoval ekonomické téma krachu burz a strachu čtenářů o své úspory dnešní rakouský deník Österreich, podle kterého jsem relaunchoval Šíp (březen a duben 08 - jediný vzrůst prodejů průměrných měsíčních Šípu za poslední rok a půl).

Než Šíp obsahově a graficky degeneroval na kuriozitu, zablýsklo se na lepší časy. Nezmiňuji to z nějaké zhrzenosti, ale jak náznak, že tohle může být cesta.

Nejde mi do hlavy, proč je český deníkový bulvár jediný na světě, který si dává na titulky výhradně celebrity. Ano, čísla velí: Nic jiného neprodává, ale někde to bude mít háček.

Grafy a vyděšené obličeje lidí v kravatách a kostýmcích, to je cesta, jak zpracovat téma krachu burz.

Svatý Bild: čtenářská struktura

16. září 2008 v 17:11
Blesk má podobné složení čtenářů. Odchylka je ve složení podle pohlaví, tam jsou ženy a muži přibližně 50 na 50. Připomeňme, že lidé s nižším vzděláním jsou snáze ovlivnitelní reklamou.

Nová žurnalistika

16. září 2008 v 11:58
Následující ukázku nechávám v původní needitované podobě. Na snímku v obleku: novinář Tom Wolfe, v brýlích a cigárem: novinář Hunter Thompson.
Sociologie žurnalistiky
Ukázka z knihy Sociologie žurnalistiky od Briana McNaira. Kapitola o "Nové žurnalistice" a mýtu o objektivitě. Aneb "Objektivita umožňuje manipulaci s úhlem pohledu zpravodajství" Více celý článek

Dnešní téma deníku Bild

15. září 2008 v 12:54
Titulek: "Tento muž prodal svou ženu za pivo tomuto sousedovi". To je prostě paráda. Připomeňme, že většina čtenářů Bildu jsou muži. Jde vlastně o variaci na slavný kamelotský titulek Večerníku Praha: "Zabil svojí ženu a šel na pivo." (anglický titulek je z mezinárodního vydání internetového Bildu)

Svatý Bild, vývoj nákladu

15. září 2008 v 12:34
V příštích dnech se budeme věnovat guru českého bulváru německému deníku Der Bild.
Lídr evropského bulváru a klenot vydavatelství Axel Springer. Denně si ho koupí 3, 5 miliónů lidí, má 11 miliónů čtenářů. (Největší na světě je japonský deník Yomuri Shimbun s nákladem 9 miliónů výtisků denně.)
Klesající prodeje jsou připisovány "objektivním příčinám", tedy klesajícími zájmu publika o tištěná média. Informace o tržbách se různí, ale Bild je zřejmě i přes klesající náklad mimořádně prosperujícím podnikem.
Vychází v 33 regionálních mutacích.
62 % čtenářů Bildu jsou muži, 38 % ženy. Největší v Evropě je Bild nejen co do počtu čtenářů, ale i co do formátu ("severský" nebo "nordický" 37,6 × 52,8 cm). Bild vychází od roku 1952. Nejčastěji používané barvy: Černá, bílá a rudá. Přestože má velký formát, titulky často láme "přes hřbet". Texty: jednoduché, krátké věty. Stylistikou to místy připomíná červenou knihovnu. Klíčovou rubrikou je Sport. Stylu, který razí Bild se říká "Nová žurnalistika". Fenoménu "Nové žurnalistiky" se budeme věnovat příště.

Tudy?

15. září 2008 v 0:48
Sobotní Mirror. Jde v podstatě o obal na dvd "Život savců".

Návod pro MD Dnes: Jak Der Bild zpracoval Obamu

29. srpna 2008 v 10:02
Srovnej s dnešní otvírací fotkou MF Dnes.
 
 

Reklama