Komentáře pro Blesk.cz

Jiřina Švorcová, pult osobnosti

11. srpna 2011 v 12:31 | Ondřej Höppner

Seriál Žena za pultem, který měl ve své době za cíl tužit režim, se v toku času posunul spíše do komediálního žánru. Herečka Jiřina Švorcová, kterou seriál proslavil, se v toku času neposunula ani o píď.

Její názory na spravedlivou společnost zůstaly neměnné, i když už společnost dávno začala být nespravedlivou úplně jinak.

Běda!

Vzpomeňme její slavnou erotickou scénu s Petrem Haničincem ve zmíněném seriálu. Tehdy, v Československé televizi v roce 1977, se zdála být vášnivá, prudká, ale přesto plná něhy a soudružského porozumění.
Dnes, když se podíváme na youtube, jde spíše o konverzačku, při které se milenci takřka nehýbou.
Časy se změnily, Jiřina Švorcová ne.
Pocházela z chudé rodiny námezdního kutila a důsledně to požadovala i po ostatních. Běda tomu, kdo měl někdy byť jediného zaměstnance!

Mávátko

Nová doba si žádá nové hrdiny a od těch starých je třeba co nejrychleji odskočit. Aby nás tak s nimi někdo vyfotil! Jiřina Švorcová, která nikdy nesundala rudý šátek, stála až do smrti jako u pomníčku, který už dávno zbořili a místo něj postavili směnárnu.
Tak se Rudá Jiřina, jak se jí přezdívalo, posouvala postupem času zpoza pultu pod něj, až ji nakonec odvezli do skladu a uskladnili vedle oprýskaných hvězd, mávátek a bust.
Vždy na 1. máje, když bylo radosti plný Džbán, vylezla paní Jiřina na denní světlo a zarecitovala z pódia stařečkům a stařenkám, i těm mladým, jak to tenkrát bylo. A že bylo o čem povídat, o těch časech, kdy ještě hořelo.

Řád

To bylo tenkrát, kdy zkratka StB ještě znamenala něco jiného než Set Top Box (zařízení na příjem televizního signálu) a s.r.o. (eseročko) byla zkratka pro Svaz revolučních odborů.
Časy se změnily, Jiřina Švorcová ne.
"Stále věřím ve spravedlivý řád, ať už se bude jmenovat jakkoli," řekla Jiřina Švorcová krátce před smrtí.

Jsou nepokoje v Londýně začátkem světové revoluce?

11. srpna 2011 v 12:25 | Ondřej Höppner
Jestli někdy vypukne revoluce, která smete současný světový řád, začne právě tak, jak vidíme v dnešním Londýně. Na základě záminky, pomocí internetových sociálních sítí a její armádou budou mladíci v kapucích.
Statisícová armáda mladíků a dívek bez identity pustoší v Londýně celé bloky, rabuje jeden obchod za druhým. Anarchie se šíří i do jiných měst a jestli se něco nestane, zachvátí celou Anglii.
K tak mohutné vzpouře by nikdy nedošlo, kdyby neexistovaly sociální sítě jako je Facebook, Twitter a další. Dosud nikdy v historii nebylo možné zorganizovat anarchistickou válku tak rychle, jako dnes.

Hněv

Proti maskovaným bojovníků nemá policie žádnou zbraň, protože nejde o jeden šik, ale o mnoho desítek skupinek, malých samostatných bojůvek, které nepodléhají žádnému vedení. Fungují podobně jako internet.
Policie má vlastně jedinou účinnou zbraň, a to jsou kamery. Město je jimi prošpikované jako při obrovské reality show. Velký Bratr tě sleduje, policie ti pak na základě fotografie a rekognice dá jméno.

Avatar

V drtivé většině případů tě bude muset někdo poznat, tedy udat, abys mohl být zatčen. Tvář beze jména je jako avatar.
Kamery jsou zbraní, která řeší důsledek, ale tady jde především o příčinu. A tou rozhodně není černošský mladík s maketou pistole, kterého před pár dny údajně zastřelila policie.

 
 

Reklama