Dějiny bulváru v Čechách

Editorské směrnice W. R. Hearsta z roku 1933

16. srpna 2011 v 16:07 | Ondřej Höppner

Totéž tvrdím už 20 let a to jsem ani nevěděl, že už to někdo vymyslel před 70 lety. Kdyby mě čeští novináři poslouchali, ušetřila by si tuzemská žurnalistika 20 let tápání ve slepých uličkách.

Autorem editorského kodexu je William Randolph Hearst, největší mediální magnát všech dob a zakladatel bulvárního tisku.

Hearstův seznam mohu dolnit jen o pár drobností: "Nepoužívej cizí slova". "Do titulku patří sloveso". "Když nevíš jak, začni přímou řečí".

V roce 1930 patřilo panu Hearstovi přes dvacet deníků (včetně Washington Times), několik týdeníků, magazíny jako Cosmopolitan či Harper´s Bazaar, dvě tiskové agentury, rozhlasová stanice a filmová společnost.


Editorské směrnice W. R. Hearsta (1933)

1. Dělej noviny pro ty nejmilejší čtenáře, kterými je skvělá střední třída. Vyhýbej záplavě nudných zpráv, které by měly čtenáře zajímat, ale nezajímají.

2. Nikdy nepublikuj nic, co by mohlo čtenáře urazit. Střez se hrubosti a pokleslosti. I ta nejsenzačnější zpráva může být řečena slušně.

3. Tvoř titulky jasné, stručné a zajímavé. Musí odpovědět na otázku: O čem to je? Vyhýbej se titulkům, které jsou příliš chytré, než aby mohly být srozumitelné.

4. Titulní strana je tvá výkladní skříň. Tam dávej důležité zprávy a zprávy o známých lidech. Je lepší dát na titulní stranu velké téma ve zhuštěné podobě, než ho mít na větším prostoru uvnitř listu.

5. Nic není únavnějšího, než příliš mnoho slov. Nechť naši lidé píši stručně a výstižně. Nedovol, aby čtenář tápal.

6. Veď své lidi k tomu, aby přepisovali dlouhé věty na několik krátkých. Pouč redaktory, že krátké věty jsou základ.

7. Fotografie důležitých událostí s vysvětlujícími diagramy jsou velmi cenné. Dej každému snímku tolik prostoru, kolik si zaslouží.

8. Musíš všem ukázat vliv a význam svého listu. Pokud toho nejsi schopen ty, veřejnost to za tebe neudělá.


Co právě teď dělám

20. března 2009 v 15:04 | Ondřej Höppner

Dějiny bulváru v Čechách a na Moravě (IV.)

21. září 2008 v 16:29 | Ondřej Höppner

Děkujeme čtenářům za upravení některých údajů jako podkladu pro knihu Dějiny bulváru v Čechách a na Moravě. Verze průběžně aktualizujeme. Pomáhejte dál. Především nás zajímá: Které titulní strany považujete za klíčové, nebo výrazné? Děkujeme za spolupráci. Kniha bude zveřejněna v den zavření deníku Aha. Celý článek najdete za tlačítkem: Celý článek.

Pro pamětníky: Poprsí Petry Buzkové, deník Super

11. září 2008 v 21:59
Vzpomenete si, který to vyšlo den?

Dějiny bulváru v Čechách a na Moravě (3)

11. září 2008 v 21:49 | Ondřej Höppner

Děkujeme čtenářům za upravení některých údajů jako podkladu pro knihu Dějiny bulváru v Čechách a na Moravě. Zanesli jsme je do této aktualizované verze. Pomáhejte dál. Děkuji. Celý článek najdete za tlačítkem: Celý článek.

Dějiny bulváru v Čechách a na Moravě

9. září 2008 v 2:45 | Ondřej Höppner
Sestavujeme chronologii Války bulvárů, podklad pro knihu Dějiny bulváru v Čechách a na Moravě. Pamětníci, doplňte údaje a opravte nepřesnosti. Čísla prodejů jsou z ABC, pokud není uvedeno jinak. Děkujeme. Celý článek najdete za tlačítkem: Celý článek.

Srovnání starého a Nového loga Aha!

20. srpna 2007 v 15:06 | Ondřej Höppner
K této dramatické změně loga došlo 1. března 2006.

Aha graf vývoje

20. srpna 2007 v 13:01 | Ondřej Höppner

Aneta Aha! originál

10. srpna 2007 v 19:28 | Ondřej Höppner
Příspěvek do dějin bulváru v Čechách. Originál koláže od čtenáře, který jsem si schoval. Objevil se na obálce Aha! tuším v únoru 2005 a zaznamenal rekordní prodeje. Roztomilé, že? Dovoluji si upozornit na rozkošné pumpky (dole).

Buzková deník Super

10. srpna 2007 v 19:17 | Ondřej Höppner
 
 

Reklama