Alarmující propad týdeníků Týden a Instinkt

1. října 2011 v 23:22 | Ondřej Höppner
(Údaje prodaného nákladu jsou vždy z července toho kterého roku)

Propad týdeníků Týden a Instinkt je trvalý, dlouhodobý a konec stále v nedohlednu. Začal v roce 2007 a od té doby prodaný náklad padá a padá. Zde jsou přesná čísla, auditovaná ABC.

Týden
2007 - 56 334
2008 - 53 268
2009 - 49 037
2010 - 41 972
2011 - 37 097

Instinkt
2007 - 37 728
2008 - 34 443
2009 - 33 451
2010 - 28 063
2011 - 25 427

Poklesy u Týdne jsou cca 4 tisíce prodaných výtisků ročně, u Instinktu cca o 2 tisíce prodaných výtisků ročně. Je pravda, že pokles postihuje většinu periodického tisku, ale například přímý konkurent Týdne i Instintku týdeník Reflex se stabilně drží hranice 60 tisíc prodaných výtisků.

Týdeník Respekt na rozdíl od Týdne dokonce roste, a to cca 3 tisíce prodaných výtisků ročně - v červenci 2011 měl 33 tisíc prodaných výtisků (změna formátu - papír, barva, odlehčenější obsah). Stabilní je i například týdeník Euro (kolem 25 tisíc).

Týden se tak v prodejích blíží například týdeníku Svět motorů, který prodá 33 tisíc týdně a také týdeníku Respekt (také 33).

Stabilní náklad lze brát v tuto pro tištěná média těžkou dobu jako měřítko kvality, naopak rychlost poklesu jako indikátor nekvalitního (zastaralého) produktu.

Příklady tápání Týdne a Instinktu jsou zcela zřetelné v posledních vydáních. Týden se snaží propad zachránit bulvarizací (což je zcela v pořádku, pokud bulvarizaci nahradíme termínem "readers friendly"), ale jde přitom ode zdi ke zdi. Bez dravějšího přístupu to zůstane tak, jak to je, tedy: Trvalý pokles s titulními stránkami tápajícími od hravých, ale mdlých koláží, ke spotřebním tématům typu "mé zuby a já".

Instinkt, který je z podstaty ženským časopisem, zarputile bojuje o pověst reportážního titulu, tedy přímého konkurenta týdeníku Reflex. Nedostatek invence Instiktu ovšem způsobuje nežádoucí střety na titulní straně, podobné té aktuální, na níž je u obou titulů herec Roden.

Zatímco koláž Rodena na Reflexu je "vymazlená" a ponuře elegantní, Instinkt použil pouhý obrázek z filmu a "vyřádil" se na tom, že Rodenovi zamodřil oči. Je to chabé a současně tu máte pěknou ukázku toho, že se Instinkt neumí pohybovat v konkurenčním prostředí. Čtenář, toužící po zábavě a reportážích si prostě koupí lepší obálku.

V cizině je zcela běžné, že více titulů nabídne ve stejnou dobu stejné téma. Jde pak o to, kdo ho zpracuje lepší zkratkou, dravějším symbolem. U Rodena (film nominovaný na Oskara a očekávaný TV seriál) se vzhledem k nedostatku mužských hrdinů dalo předpokládat, že ke střetu u nejméně dvou titulů dojde.

Už nejméně tři roky se šušká, že je Týden na prodej (Týden a Instinkt jsou ze stejného vydavatelství - Mediacop). Navíc tu máme u metra Národní místo velkolepého mrakodrapu vydavatele obou titulů díru do země v níž se povalují střepy z hrnců.

Pokud je Týden na prodej, pak je nejvyšší čas ho někomu podsunout: Bakala - ten už vydává Respekt, ale nechal se již jednou napálit s Hospodářskými novinami. Další možný kupec je Axel Springer-Ringier - to ale zřejmě s jiným vedením - v čele Týdne jsou uprchlíci z Ringieru. Pět let trvající pokles bez jediného výkyvu směrem nahoru, to už je dobrý důvod k rychlému prodeji.

Týden má stále slušné předplatné - 12 tisíc výtisků měsíčně - což je třetina prodaného nákladu (Svět motorů má 9, Respekt 10). Prodával by se zřejmě v balíku s www.tyden.cz, který sice není v Netmonitoru (počítadlo návštěvnosti), ale kvalifikovaný odhad unikátních návštěv denně je cca slušných 20 tisíc s nárůstem kopírujícím nárůst internetového trhu.

Týden má ale poměrně drahý provoz (papír, rozsah) a velké redakční náklady (Jen na redakčních platech cca 2 miliony měsíčně, což je cena nejméně 20 inzertních celostran).

U Instinktu se sice o prodeji (předplatné 5 tisíc) nešušká, ale vzhledem k situaci je velmi pravděpodobný. Otázka ale je, co s ním a komu (Bauermedia? Stratosféra? Sanoma? Mladá Fronta?). Malá redakce ano, když se uberou stránky a předělá se na ženský titul, nebo nějak hravěji... no, těžko říct. Zřejmě spíš tak pět let pachtění a pak pápá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 1:24 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

2 HelenBoups HelenBoups | E-mail | 17. června 2018 v 16:42 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama