Květen 2011

Zakládáme nadaci KampaNula

29. května 2011 v 0:35 | Ondřej Höppner |  Co právě dělám
Pro každého, kdo má nula
Nadační fond KampaNula

nadace na podporu kreativity.

Myšlenka je jednoduchá: Úspěšní umělci vydraží svá díla ve prospěch umělců neúspěšných. Stav konta lze sledovat na veřejném účtu www.malostranskenoviny.eu

Bulvární novinář Jan Kroupa je první, kdo to má úředně

20. května 2011 v 16:17 | Ondřej Höppner |  Média a svět
TV Prima porušila reportáží Exekuce (z 29. 3 2011) zákon o objektivním zpravodajství (viz fotokopie níže). Jde o první případ v historii českého bulváru, kdy byla konkrétní práce konrétního novináře postavena mimo zákon. Rozhodla tak Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která je v této oblasti nejvyšší autoritou v České republice.


Autor reportáže Jan Kroupa (v logo vpravo) se tak stává prvním bulvárním novinářem v české historii, který byl za neobjektivitu napomenut odborníky a právníky, tedy: Má to písemně.


Připomeňme, že bulvární reportér Kroupa je zaměstnán kromě TV Prima také v MF Dnes, tedy novin, které se potýkají s bulvarizací a dramatickým poklesem nákladu.

V současné době je podrobeno šetření další podezření z pochybení redakce Soukromá dramata, týkající se dlouhodobého zneužívání výroků ministra spravedlnosti JUDr. Jiřího Pospíšila, a to především ve feministických kauzách. V reportážích se údajně objevují výroky ministra, které jsou učelově použity v jiném kontextu.
Redakce pořadu Soukromá dramata se tak nejméně v jednom případě dopustila tohoto vpravdě děsivého postupu, který popírá základní pravidla žurnalistiky všech žánrů.

Zde je doslovný přepis reportáže Exekuce, tedy klíčové místo, kde novinář zatajuje dotazovanému základní informace.

- začátek citace -
Otázka reportéra: "Proč vlastně v tuhle chvíli je stav takový, že soud vydá rozhodnutí a v momentě kdy ho ten rodič nedodržuje, tak místo aby to svoje rozhodnutí vymáhal po něm, tak exekuuje dítě?"

Ministr Spravedlnosti JUDr. Jiří Pospíšil: "To je opravdu podle mého názoru pochybení individuálního soudce. Soudce může ukládat rodiči, který neplní své povinnosti pokuty, může nutit oba rodiče k mediačnímu řízení,... " - konec citace-

Kroupa ministrovi zatajil, že všechny možnosti, o kterých se ministr rozpovídal, již soudce vyčerpal. Soudce tedy jednal přesně podle zákona a k odnětí dítěte přikročil k jako krajní možnosti po vyčerpání všech předchozích. Nejde tedy o individuální pohybení soudce, ale o selhání novináře, který o této skutečnosti věděl a ministrovi je neřekl, protože se "mu to nehodilo".

Jde o novinářské selhání zcela zásadního rázu (deformace reality, zneužití odpovědi v jiném kontextu, fakt, že jde o ministra spravedlnosti), a to nehledě na žánr. Podobným způsobem pracuje (kromě Kroupy v tomto konrétním případě) na českém trhu pouze týdeník Rytmus Života, považovaný za extrémní.

Novinář v tomto případě tedy buď již vnitřně zdeneroval, podlehl iluzi své moci, nebo jednal protizákoně s vědomím, že porušuje zákon. V každém případě jde ale o zneužití důvěry, kterou mu dal zaměstnavatel. Jen pro pořádek: Základní novinářská otázka zní: "Proč?".


Nová podoba stránek Malostranských novin

14. května 2011 v 22:18 | Ondřej Höppner |  Média a svět

Najdete je na adrese www.malostranskenoviny.eu